Nem mind arany ami fénylik

Nem Minden Arany Ami Fénylik!

 

Az ember „száz év” horgászcikk kereskedői és gyártatói gyakorlattal képes azt a csacsiságot képzelni magáról, hogy ő már szinte mindent látott ebben a szakmában, nem sok új érheti a nap alatt.

És akkor egy napsütéses reggelen besétál valaki a boltba egy drága Daiwa orsóval és megkérdezi, hogy vállalunk e javítást.

Persze, már „száz éve”. Itt hagyatom a kuncsafttal az orsót, mondván hogy szétszedem és visszajelzek a hibáról. Én kis naiv, gondolom magamban, hogy úgy is gyorsan megcsinálom, mert ez egy drága Daiwa, sok baja nem lehet, én meg már javítottam annyit, hogy szinte ezek a munkák kis újból mennek.

Hát szétszedem!

Ez a kép tárul elém, amit most Önök is látnak.

Első gondolat ami felmerül bennem, hogy mi a fene kerül ezen a sz…ron ennyibe?

 

Hát nézzük meg közelebbről.

Mit is látok? Sima egyszerű műanyag fröccsöntött házat, alapozás nélküli festéssel. Lehet, hogy én vagyok túl igényes, de nem ezt várom egy drága orsótól.

És most lássuk a medvét, vagyis a hiba okát.

 

Ez a szürke valami az orsók egyik legfőbb tartó eleme. Ez viszi át a hajtást a rotorra, ez rögzíti a forgó csészét, ami a zsinór csévélésért felelős, tartja a hossztengelyt, ami az orsó dobját fogja.

Szóval ez egy nagyon fontos alkatrész, amit általában még az olcsó orsókon is bronzból készítenek és nem a sokkal gyengébb spiáterből!

Nézzük meg ezt az alkatrészt közelről.

 

Tisztán látszik, hogy az mellet, hogy ezt a fontos alkatrészt „hulladék” anyagból készítették és nem erős minőségi, ezáltal kicsit drágább, de sokkal erősebb bronzból, még alul is méretezték. A menet tetejére bronz anyát tettek, de olyan formában, hogy ne látszódjon alatta a spiáter. Ha a leendő vásárló leveszi a dobot, akkor csak a bronz anyát látja, az alatta lévő „gagyi” megoldást nem.

Ráadásul a menet hossz kiszámítás is rossz, mert csak pár menet fogja ezt az alkatrészt.

Az orsó tányérkereke teljesen átlagos. Ezt a megoldást használják régóta a legtöbb olcsó és drágább orsóban egyaránt.

Íme a tányérkerék.

 

Az orsó visszaforgás gátlós csapágya is teljesen átlagos, nem látom benn a kimagaslóan jó anyagminőségeket, tucatnyi olcsó típusú orsóban ez az alkatrész van beépítve.

És ismét felmerül bennem a kérdés, mi kerül ezen ennyibe?!

Sajnos a választ is tudom.

A gyártó extra profitja, a külföldi nagykereskedő profitja, a hazai nagykereskedő profitja, valamint a hazai kiskereskedő profitja (ami egyébként a legkisebb tétel).

Mindig is úgy gondoltam, hogy mi, magyar horgászok valamilyen szinten sznobok vagyunk. Nekünk márkanevek kellenek és nem a valós értékét nézzük az általunk megvásárolt termékeknek.

Csak egy példát mondanék. Sok horgászunk számára nem jó a magyar iparos álltál gyártott bojlis ólom, amit egyébként fél Európa kereskedői nagy megelégedéssel vásárolnak már vagy húsz éve, nem, nekünk sokkal jobb a Fox vagy a Korda. Ezek biztos mélyebbre merülnek a fenéknél!

Ennek az orsónak az esetében sajnos nem tudom a gazdájára húzni a vizes lepedőt, hiszen jóhiszeműen vett egy olyan márkát, amiben bízott, és nem gondolta volna, hogy ilyen terméket vesz, hiszen nem lát bele.

És van e happy endje a történetnek? Sajnos nincs. Természetesen pont ilyen méretű alkatrészünk bronzból nem volt, az egyedi legyártása pedig túl költséges lett volna.

Azt tudtam csak javasolni a gazdájának, hogy  vigye vissza a boltba ahol vette, onnan pedig kiküldik Németországba javítatni.

Az orsó gazdája egy másodpercet gondolkodott, majd azt kérdezte van e kukám. Ezzel a dolgot meg is beszéltük.

Sajnos nekem is van egy ilyen orsóm.

A történetnek még egy tanulsága van. Nem csak a jó pap tanul holtig, hanem sajnos én is.

 

                                                                                                                                   Antal István